Göz İçi Lens Seçenekleriniz

Katarakt ameliyatınız için uygun olabilecek birçok göz içi lens seçeneği bulunmaktadır. Bu lensler göz yapınıza ve görüş ihtiyacınıza göre göz doktorunuz tarafından belirlenir. Ameliyat öncesi hangi lens seçeneklerinin sizin için uygun olduğunu doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Trifokal (Üç Odaklı) Lensler

Üç odaklı yani trifokal lensler, yaşam tarzınıza en uygun şekilde, katarakt ameliyatından sonra yakın, orta ve uzak mesafelerde gözlüksüz tam bir görüş imkanı sağlayabilir.1,2

Yakın Görüş
Okuma, cep telefonu kullanma, el işi yapma
a book and glasses on orange fabric
Orta Görüş
Yemek pişirme ve bilgisayar/tablet kullanımı
Hands oiling broccoli and lemons on a baking tray.
Uzak Görüş
Araba kullanma, bisiklete binmek, günlük aktiviteler
A view from the car driver's seat.

Sizin için en uygun orta ve yakın mesafe, yaşam koşullarınıza ve günlük aktivitelerinize göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuzun en doğru yönlendirmeyi yapabilmesi için bu bilgileri paylaşabilir, ihtiyaçlarınızı aktarabilirsiniz. 

Farklı tasarımlarda üretilen trifokal lensler, farklı orta mesafelerde görüş olanağı sağlar. Orta mesafe aktiviteleri genellikle bir kol uzunluğu dahilinde gerçekleştirilir. Yapılan çalışmalar ve anketler bilgisayarda rahat çalışma mesafesinin 60cm olmasını önermektedir. 3,4

Odak Derinliğini Artıran EDoF Lensler

EDoF lensler, trifokal göz içi lenslere uygun olmayan göz tipleri için bir seçenek oluşturabilir5. Odak derinliğini artıran bu lensler, tasarımlarına göre farklı performanslarda kesintisiz orta ve uzak mesafe görüşü sağlarken, yakın mesafe aktivitelerinizde de fonksiyonel gözlük bağımsızlığı olanağı sunabilir.6

Monofokal (Tek Odaklı) Lensler

Monofokal yani tek odaklı lensler uzak görüşü iyileştirir, ancak okumak ve bilgisayar kullanmak gibi yakın ve orta mesafe aktiviteleri için gözlük kullanımına ihtiyaç vardır.7

Astigmatı Tedavi Eden Torik Lensler

Torik lensler olarak da bilinen astigmatı düzelten lensler, gözünüzün korneasındaki* astigmata bağlı kırma kusurlarını en aza indirgemek üzere tasarlanmıştır.8 Trifokal, EDoF ve Monofokal olmak üzere neredeyse tüm göz içi lenslerin astigmatı düzelten torik modelleri mevcuttur ve tek bir katarakt ameliyatı ile hem katarakt hem de astigmat ortadan kaldırılabilir.9

Katarakt Ameliyatı

Öncesi
Sonrası
Astigmatı da düzelten Monofokal (Tek Odaklı) Lensler
Astigmatı da düzelten Trifokal (Üç Odaklı) Lensler
Monofokal (Tek Odaklı) lensler ile gece görüşü
Trifokal (Üç Odaklı) lensler ile gece görüşü
EDoF lensler ile gece görüşü
Astigmat varlığında görme ve astigmatın düzelmesinden sonra görme

Göz Doktorunuz ile Konuşun...

Size en uygun tedavi ve lens seçeneğine karar vermek için mutlaka göz doktorunuza danışın. Göz doktorunuz, ihtiyaçlarınıza, yaşam tarzınıza ve gözünüzün tıbbi durumuna göre farklı tasarım ve modellerdeki göz içi lenslerin avantajları ve dezavantajları hakkında size bilgi verecektir. 

*Kornea, gözün en ön kısmında yer alan, ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak için özelleşmiş saydam ve eğimli dokudur. Korneanın ön yüzeyi gözün temel kırıcı bileşenidir, diğer kırıcı bileşen ise lenstir. Kornea ve lens, dış ortamdan gelen ışığın etkin bir şekilde retinaya odaklanmasını sağlar. 

Referanslar:

1. Carson D, et al. Optical bench performance of 3 trifocal intraocular lenses. JCataract Refract Surg. 2016;42(9):1361-1367.
2. AlconData on File. TDOC-0053776 (Jan 16 2018).
3. Average of American OSHA, Canadian OSHA and AmericanOptometric Association Recommendations for Computer Monitor Distances.Available at: https://www.osha.gov/SLTC/etools/computerworkstations/components_monitors.html.Accessed August 11, 2018.
4. Charness N, et al. Monitor viewing distance for youngerand older workers. Proceedings of the Human Factors and Ergonomics Society 52ndAnnual Meeting, 2008. Available at: http://www.academia.edu/477435/Monitor_Viewing_Distance_for_Younger_and_Older_Workers.Accessed August 11, 2018.
5. Gundersen KG, et al.Retreatments after multifocal intraocular lens implantation: an analysis. ClinOphthalmol. 2016:10;365–371.
6. KanclerzP, et al. Extended Depth-of-Field Intraocular Lenses: An Update. Asia Pas JOpthalmol (Phila). 2020;9:194-202.
7. Monaco G, et al.Visual performance after bilateral implantation of 2 new presbyopia correctingintraocular lenses: Trifocal versus extended range of vision. Cataract RefractSurg. 2017; 43:737-747.
8. Kessel l, et al. Toric Intraocular Lenses in the Correction of Astigmatism During Cataract Surgery: A Systematic Review and Meta-analysis. Ophthalmology. 2016;123:275-86.
9. Nunez MX,et al. Consensus on the management of astigmatism in cataract surgery. ClinicalOpthalmology. 2019;13:311-324.